TAM DEMOKRASİ PLATFORMU’NUN OLUŞUMU

 / TAM DEMOKRASİ PLATFORMU

Üzerinde uzun zamandır çalıştığımız TAM DEMOKRASİ PLATFORMU Projesinin genişletilmiş istişare toplantısı 14 Aralık 2019 Cumartesi günü DE-VA Konferans Salonunda yapıldı. Dört saatten fazla süren toplantı oldukça verimli geçti.

Toplantıya birçok siyasetçi, akademisyen, işadamı, hukukçu ve STK yöneticileri katıldı. Bütün katılımcıların konuşmaları adeta birer demokrasi manifestosu gibiydi. Ülkemizin böyle bir platforma çok ihtiyacı olduğu fikri üzerinde tam mutabakat sağlandı.

            YOL HARİTASI

1-Platform Hazırlık Raporu, Cumhurbaşkanına, TBMM’ne, siyasi partilere, akademisyenlere, STK’lara, medyaya, mümkün olduğunca kanaat önderlerine ve toplumun bütün kesimlerine iletilerek görüş ve tavsiyeleri alınacaktır.

2-Hiçbir şekilde ideolojik, siyasi, etnik veya inanç ayırımı yapmadan toplumun bütün kesimlerinden temsilcilerin bu Platforma katılımı sağlanacaktır.

3-Platforma bireysel olarak katılabilineceği gibi, siyasi partilerden üç, STK ve kurumlar adına iki temsilci katılabilecektir.

4-Yeteri kadar katılımcının tespitinden sonra; Katılımcı Formunu dolduranlar iletişim bilgilerine göre KURULUŞ TOPLANTISINA davet edilecektir. Bu toplantının tarihi ve yeri katılımcılara önceden bildirilecektir. 

5- Platformun işleyişi ile ilgili taslak çalışmalar, katılımcıların önerileri doğrultusunda hazırlanacak ve kuruluş toplantısından önce katılımcılara gönderilecektir.

6-Platformun kuruluş sürecindeki bütün çalışma ve faaliyetleri bütünüyle açık (şeffaf) olacaktır. Tamamen demokratik metot ve yöntemlere göre yapılacak olan KURULUŞ TOPLANTISI; Platformun adını, çalışma esas ve usullerini, Platformun yönetim ve denetim organlarını belirleyecek ve bir DEMOKRASİ MANİFESTOSU ile kamuoyuna kuruluşunu ilan edecek ve faaliyetlerine başlayacaktır.

Bu süreç içerisinde yapılan çalışma ve faaliyetlerle ilgili her türlü bilgiye; demokrasidebirlik.org.tr  veya insanidegerler.org.tr  sitelerinden ulaşılabilinecektir. Ayrıca Platform hakkındaki görüş ve tavsiyeler; bilgi@demokrasidebirlik.org.tr elektronik postaya iletilebilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.  24 Aralık 2019

DE-VA ve İDD YÖNETİM KURULLARI ADINA

Mehmet Bozdemir

Demokraside Birlik Vakfı

ve

İnsani Değerler Derneği Başkanı


 Okunma Sayısı : 2479         25 Aralık 2019

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 910107

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.