"TÜRKİYE'DE DEMOKRASİNİN GELİŞİM SÜRECİ" YAYIMLANDI -Vakfımızın Yönetim Kurulu üyesi Sayın Nizamettin AYDOĞDU'nun TÜRKİYE'DE DEMOKRASİNİN GELİŞİM SÜRECİ isimli kitabı yayımlandı. www.cinius.shop tan temin edilebilir.

 / DUYURULAR

  Vakfımızın Yönetim Kurulu üyesi Sayın Nizamettin AYDOĞDU'nun TÜRKİYE'DE DEMOKRASİNİN GELİŞİM SÜRECİ isimli kitabı yayımlandı. www.cinius.shop  dan temin edilebilir.

“Türkiye’de Demokrasinin Gelişim Süreci” adılı kitabının kısa özeti

Bu kitapta; Osmanlı’dan başlayarak Türkiye’de demokrasinin hangi siyasal düşünce ve olayların katkısıyla nasıl bir gelişme seyri izlediği incelenmiştir. Bu kapsamda: Osmanlı İmparatorluğu’nda demokrasi yönündeki hareketler ile Türkiye’de, Milli Mücadele (Kurtuluş Savaşı) döneminde; Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin nasıl yapıldığı ve hangi kararların alındığı;  TBMM’nin açılması ve Cumhuriyetin ilan edilmesi gibi demokratik kurumların ülkemize nasıl kazandırıldığı, Tek Parti dönemi,  çok partili yaşama nasıl geçildiği, Demokrat Parti dönemi, demokrasiyi kesintiye uğratan askeri darbeler, darbe girişimleri, Türkiye’de demokrasinin gelişimini engelleyen etkenler, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı dönemi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, detaylı olarak  incelenmiştir.

Kitabın son (beşinci) bölümünde ise, demokrasinin nasıl bir yönetim biçimi olduğu ve temel ilkelerinin neler olduğu açıklanmıştır. Tarihsel olarak bu güne kadar var olmuş yönetim biçimlerine bakıldığında, insanlığın ulaştığı en iyi yönetim biçiminin demokrasi olduğu, demokraside yönetim, yönetilenlerin rızasına dayandığı, Oysa demokrasi dışındaki yönetim biçimleri  baskıya dayalı yönetimler olduğu anlaşılmaktadır. İnsanlar, tarihi süreç içerisinde, krallık, imparatorluk, sultan vb. gibi mutlak monarşilerin baskıya-şiddete dayalı yönetimlerinden kurtulmak, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik yönetimler kurmak uğruna büyük mücadeleler vermiştir. Bu uğurda verilen mücadelelere örnek olarak, Fransız halkının  krallığa  (mutlak monarşiye-feodal rejime) karşı verdiği mücadeleler (1789 Devrimi) ve komünist rejimler altında yaşayan halkların 1991’de Sovyetler Birliği’ne ve diğer komünist rejimlere karşı verdiği bağımsızlık mücadeleleri gösterilebilir.

Buna rağmen, bugün demokrasi ile yönetildiği kabul edilen ülkelerden çok azı gelişmiş bir demokrasiye sahiptir. Bunun başlıca nedeni,  demokrasilerde çoğunluğun iktidarının, uygulamada çoğunluğun sultasına-zorbalığına-diktatörlüğüne dönüşebilme tehlikesidir. Eğer çoğunluğun iktidarı sınırlandırılmaz ise, çoğunluğun diktatörlüğüne dönüşebilir, azınlığı-muhalefeti, hatta  demokrasiyi ortadan kaldırabilir. Bu tehlikeye karşı ‘kuvvetler ayrığı’ ve ‘çoğulculuk’ ilkeleri geliştirilerek, çoğunluğun iktidarının, çoğunluğun diktatörlüğüne dönüşmesi engellemek istenmiştir. Buna rağmen anayasalarda, yürütme erki geniş yetkilerle donatılıp, yasama ve yargı erkleri   üzerinde yürütmenin üstünlüğü sağlanmak suretiyle, çoğunluğun zorbalığa-diktatörlüğe dönüşmesinin yolu açılmış olmakta, dolayısıyla da demokrasiden uzaklaşılarak, Kusurlu demokrasi  ya da Otoriter rejimler ortaya çıkmaktadır.

Türkiye, çok partili yaşama geçtiği 1945’den itibaren 76 yıllık demokrasi deneyimine rağmen gelişmiş bir demokrasiye ulaşamadı. Bu çalışmadaki amacım, bu konuda okuyucuya faydalı olabilmek ve ülkemizde demokrasinin gelişmesine ve demokrasi kültürünün yaygınlaşmasına  az da olsa bir katkı sağlayabilmektir.                                      

                                                                                                    NİZAMETTİN AYDOĞDU

ÖZ GEÇMİŞİM

1951 Erzurum doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerinin ardından 1973 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine girdim. 1977 yılında bu fakültenin İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldum. Mayıs 1978’de Maliye Bakanlığı’nda Hazine Uzman Yardımcısı olarak göreve başladım. Mart 1979’dan itibaren bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olan Çimento ve Toprak Sanayii A.Ş.’inde sırasıyla Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Şube Müdürlüğü (bu görevle birlikte Bağlı Ortaklık Yönetim Kurulu Üyeliği), Baş Müfettiş,  görevlerinde bulundum.  Burası özelleştirilince 1998’de bir başka Kamu İktisadi Teşebbüsü olan Elektrik Üretim A.Ş.’ne geçiş yaptım. Burada Baş Müfettiş, Teftiş Kurlu Başkanlığı (bu görevle birlikte iştirak yönetim ve denetim kurulu üyelikleri) ve müşavir  görevlerinde bulundum.   2016 yılında emekli oldum.        Nizamettin AYDOĞDU

İletişim: e-mail: nizamettin.aydogdu@hotmail.com

                  Cep: 0533-225 74 78


Eser Adı: Türkiye’de Demokrasinin Gelişim Süreci

Eser Alt Başlığı:

Yazar Adı: Nizamettin Aydoğdu

Yayınevi: Cinius Yayınları

Dizi Adı: Çağdaş Türk Yazarları

Seri Adı:

Türü: Araştırma-İnceleme

Katkıda Bulunanlar:

Baskı Adedi: 1000

Tavsiye Edilen Satış Fiyatı: 55 TL

KDV: 0%

Cilt Bilgisi: Karton kapak

Kağıt Bilgisi: 2. Hamur

Basım Tarihi: Kasım, 2021

Basım Bilgisi: 1. Basım

Sayfa Sayısı: 276

Kitap Boyutları: 13 x 19,5 cm

Kitap Ağırlığı: 250 gr

ISBN no: 978-625-800-663-6

Barkod no: 9786258006636

Çıkış tarihi: Kasım, 2021

Kitap tanıtım metni (arka kapak):

Bu kitapta; Osmanlı’dan başlayarak Türkiye’de demokrasinin hangi siyasal düşünce ve olayların katkısıyla nasıl bir gelişme seyri izlediği incelenmiştir. Bu kapsamda: Osmanlı İmparatorluğu’nda demokrasi yönündeki hareketler ile Türkiye’de, Milli Mücadele (Kurtuluş Savaşı) döneminde; Amasya Tamimi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin nasıl yapıldığı ve hangi kararların alındığı;  TBMM’nin açılması ve Cumhuriyetin ilan edilmesi gibi demokratik kurumların ülkemize nasıl kazandırıldığı, Tek Parti dönemi, çok partili yaşama nasıl geçildiği, Demokrat Parti dönemi, demokrasiyi kesintiye uğratan askeri darbeler, darbe girişimleri, Türkiye’de demokrasinin gelişimini engelleyen etkenler, Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı dönemi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, detaylı olarak  incelenmiştir.  

Kitabın son (beşinci) bölümünde ise, demokrasinin nasıl bir yönetim biçimi olduğu ve temel ilkelerinin neler olduğu açıklanmıştır. Tarihsel olarak bu güne kadar var olmuş yönetim biçimlerine bakıldığında, insanlığın ulaştığı en iyi yönetim biçiminin demokrasi olduğu, demokraside yönetim, yönetilenlerin rızasına dayandığı, Oysa demokrasi dışındaki yönetim biçimleri  baskıya dayalı yönetimler olduğu anlaşılmaktadır. İnsanlar, tarihi süreç içerisinde, krallık, imparatorluk, sultan vb. gibi mutlak monarşilerin baskıya-şiddete dayalı yönetimlerinden kurtulmak, insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik yönetimler kurmak uğruna büyük mücadeleler vermiştir. Bu uğurda verilen mücadelelere örnek olarak, Fransız halkının  krallığa  (mutlak monarşiye-feodal rejime) karşı verdiği mücadeleler (1789 Devrimi) ve komünist rejimler altında yaşayan halkların 1991’de Sovyetler Birliği’ne ve diğer komünist rejimlere karşı verdiği bağımsızlık mücadeleleri gösterilebilir. 

Buna rağmen, bugün demokrasi ile yönetildiği kabul edilen ülkelerden çok azı gelişmiş bir demokrasiye sahiptir. Bunun başlıca nedeni,  demokrasilerde çoğunluğun iktidarının, uygulamada çoğunluğun sultasına-zorbalığına-diktatörlüğüne dönüşebilme tehlikesidir. Eğer çoğunluğun iktidarı sınırlandırılmaz ise, çoğunluğun diktatörlüğüne dönüşebilir, azınlığı-muhalefeti, hatta  demokrasiyi ortadan kaldırabilir. Bu tehlikeye karşı ‘kuvvetler ayrığı’ ve ‘çoğulculuk’ ilkeleri geliştirilerek, çoğunluğun iktidarının, çoğunluğun diktatörlüğüne dönüşmesi engellemek istenmiştir. Buna rağmen anayasalarda, yürütme erki geniş yetkilerle donatılıp, yasama ve yargı erkleri   üzerinde yürütmenin üstünlüğü sağlanmak suretiyle, çoğunluğun zorbalığa-diktatörlüğe dönüşmesinin yolu açılmış olmakta, dolayısıyla da demokrasiden uzaklaşılarak, Kusurlu demokrasi  ya da Otoriter rejimler ortaya çıkmaktadır. 

Türkiye, çok partili yaşama geçtiği 1945’den itibaren 76 yıllık demokrasi deneyimine rağmen gelişmiş bir demokrasiye ulaşamadı. Bu çalışmadaki amacım, bu konuda okuyucuya faydalı olabilmek ve ülkemizde demokrasinin gelişmesine ve demokrasi kültürünün yaygınlaşmasına  az da olsa bir katkı sağlayabilmektir. 

           


 

 Okunma Sayısı : 1020         26 Ocak 2022

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 69482

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.