TSK'yı yıpratan asıl nedenler neler?

BASINDA DE-VA / BASINDAN SEÇMELER

20080608070600.jpg
TSK'yı yıpratan asıl nedenler neler?
09 Ekim 2008 06:47
Haber 7

 

Orgeneral Babaoğlu Mehmetçiğe babalık yapamadı, özür dilemelidir. Eğer özür dilemezse TSK toplum nezdinde çok yıpranacaktır.
 
Harb Okullarında görev sorumluluğu bilinci geliştirme konusu üzerinde çok durulur. Hatta komutanın hatasından vatan kaybedilir sözü ile duyarlılık kazandırılır. Komutanlarda canlı örnekler olarak bu görüşleri  anlatmazlar aynı zamanda yaşarlar.
 
Komutan Askerle birlikte eğitimdedir. Postalı çıkarmaz hep arazidedir. Cengiz han gibi askerle yatıp kalkar, aynı karavanayı paylaşır.
 
Son yılllarda  ise ikinci tip bir komutanlık belirdi salon elbiseli, papyonlu monşer subaylar. Hep iyi yerlere tayin olurlar, Postal kokusu bilmezler, karagahlarda daha çok görev yaparlar, Güneydoğuda risksiz görevlere tesadüf eden tayin olurlar. Fazla yorulmadan önleri açılır, yurt dışı görevlere kolayca giderler. Emekli olur olmaz OYAK ilişkili bir  holdingde yüksek ücretle yönetim kurulu üyesi olurlar. Zevkleri eğlenceleri elitisttir, En yakın dostları şehrin zenginleridir.
 
Aktütün karakol baskını Mehmetçiği anlamayan bu subay modelini ortaya çıkardı.
 
Ortalama bir Türk insanı çocuğunu askere gönderirken asker ocağındaki komutan ona babalık yapacak diye düşünüyordu. Ancak şimdi kafası karıştı. Vatan hizmeti, peygamber ocağı diye düşünürdü, Oğlu gitmek istemese de onu motive ederdi.’ Ana kucağı değil asker ocağı’ derdi. Şehitliğin kutsallığına inanmıştı. Bunun için vatan sağolsun derdi. Fakat şimdi soru işaretleri uyandı.
 
Gelen ayrıntı bilgilere göre, Terör örgütü katır sırtında ağır silahları, havan toplarını karakolun yakınına getiriyorlar, istihbarat yok.
 
Karakolda bir bölük asker var başlarında muvazzaf, terör eğitimi almış subay yok.
9,5 saat çatışma sürüyor Roj TV anında yayına başlıyor askerlerimize yardım gelmiyor. Büyük Komuta zaafiyeti var asıl TSK yı bu zaafiyet yıpratıyor.
 
Buna benzer komuta zaafları hep oldu Dağlıca Karakolu baskınında da benzerdi. Fakat bu sefer ‘karakol yeri değiştirilmesi mali nedenlere bağlıdır’ şeklinde savunulamaz bir gerekçe resmen açıklandı. Ayrıca 9,5 saat hava desteğinin gelmemesi. Ölümlerin savaş zayiatı olarak tanımlanıp Çanakkale kayıplarına benzetilmesi insanları şaşırttı. Bu esnada Hava Kuvvetleri Komutanının Golf Oynamaya aynen devam etmesi toplumsal tepkiye neden oldu.
                                                                                     
Eski Kara Kuvvetleri Komutanımız E. Orgeneral Sayın Kemal Yamak’ın kitabında da belirttiği önemli bir gözlemi var. Mehmetçik Bayrağının dalgalandığını, Ezan sesini ve Komutanın başında olmasını görürse savaşır. Askeri savaştıracak psikolojik şartları oluşturmamak aslı TSK yı yıpratır.
 
Çanakkale benzetmesi yap ama çanakkale ruhunu düşman kabul et, şehitliğin içini boşalt. Asıl TSK yı bu anlayış yıpratır.
 
Hava Kuvvetleri Komutanı sanki uzayda yaşıyor. Tatilimi yarıda kesemem ölenleri evladım gibi görmek zorunda değilim gibi bir açıklama yapıyor. Anne babaların çocuğunu askere gönderme motivasyonunu kırıyor. TSK’yı asıl bu anlayış yıpratıyor.
 
Bu arada olumlu gelişmeler de oldu.Sayın Genelkurmay Başkanımız içlerinde değerli Psikiyatrist Prof. Dr. Abdülkadir Çevik’in de olduğu bir grup akademisyenle beyin fırtanası yaptı. Doğu insanının sevgi ve güvenini kazanacak adımların atılması için iyi bir başlangıç olmasını dilerim.
 
Sonuç olarak TSK nın kendi kendini yıpratmasını önlemek hepimizin sorumluluğudur. Karamsar olmaya gerek yok, TSK nın içinde Sayın Babaoğlu gibi düşünen subay azınlıktadır. Toplumun değerlerini benimseyen askeri bürokrasinin toplumun desteğine ihtiyaçları vardır.
 
Kimse TSK yı yıpratma retoriğinin arkasına sığınıp hatalarını örtmeye çalışmamalı.
 
PROF. DR. NEVZAT TARHAN - HABER 7

 Okunma Sayısı : 375         09 Ekim 2008

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 712479

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.