Var mı bizden adaletsizi

BASINDA DE-VA / BASINDAN SEÇMELER

Var mı bizden adaletsizi

 

AA/PARİS - Istanbul - 22.10.2008
 
 
 
Yazı boyutunu küçült Yazı boyutunu büyült Bu haberi yorumla Arkadaşına gönder Yazdır  

Var. Sadece Meksika... OECD’nin üye ülkeler arasında yaptığı araştırmaya göre Türkiye gelir dağılımında sondan ikinci. Gelir dağılımında en adaletli ülke Danimarka, İsveç ise ikinci sırada. Rapora göre yaşlılar milli gelirden daha fazla pay alırken çocukların payı gittikçe azalıyor. Raporda üye ülkelerin gelir dağılımında zenginle fakir arasındaki uçurumun açıldığı, ancak bu durumun sosyal patlamalara neden olmayacağı belirtiliyor

 
 
 

 

Gelir dağılımında zenginle fakir arasındaki kutuplaşmanın giderek arttığı tespiti yapan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), ancak bunun bir sosyal patlamaya neden olmayacağına dikkat çekti.
OECD üye ülkelerinde gelir dağılımında en adil ülke Danimarka, en kötüsü ise Meksika olarak belirlendi. Türkiye de sıralamada Meksika’yı izledi. 2000’li yıllarda da Kanada, Almanya, Norveç gibi bir çok ülkede de toplum içindeki eşitsizliğin arttığına dikkat çekildi.
Merkezi Paris’te bulunan OECD tarafından yayınlanan raporda, üye ülkelerdeki gelir dağılımı araştırıldı. OECD’ye üye ülkelerinde gelir dağılımında zengin ve fakir arasındaki uçurumun giderek arttığı, ancak sosyal patlama endişesinin bulunmadığı belirtildi.

DAHA ÇOK VERGİ • Gelişmiş ülkelerdeki hükümetlerin gelir dağılımı adaletsizliğini düzeltmek için daha çok vergi koyduğuna ve daha fazla harcama yaptığına işaret edilen raporda, bu ülkelerin sosyal politikalara tarihte görülmemiş bir biçimde geçmiştekinden daha fazla kaynak ayırma yoluna gittiği belirtildi.

DANİMARKA EN ADİLİ • OECD’nin 30 üyesinden 24 ülkedeki rakamlara dayanılarak hazırlanan 309 sayfalık raporda, “Gelir dağılımı adaletsizliğinin giderek arttığı, ancak  toplumda bir çok kişinin düşündüğünün tersine, bir toplumsal patlamadan bahsetmenin doğru olmadığı’’ yorumu yapıldı. Rraporda, Danimarka gelir dağılımı açısından en adil ülke olarak gösterilirken, bu ülkenin ardından İsveç yer aldı.

MEKSİKA EN KÖTÜSÜ • Bu sıralamanın sonunda Meksika yer alırken, bu ülkeyi ise Türkiye’nin izlediği belirlendi. OECD ülkelerinde yaşlı nüfusun refah dağılımından giderek daha iyi faydalandığı kaydedilen raporda, çocuklar arasında ise durumun tersi olduğu
vurgulandı. Toplum içindeki eşitsizliğin 2000 yılından bu yana Kanada, Almanya, Norveç, ABD, İtalya, Finlandiya, İngiltere, Meksika, Yunanistan ve Avustralya’da gözle görüler bir biçimde arttığı ifade edildi.

 

 

 Okunma Sayısı : 401         22 Ekim 2008

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 207695

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.