Toptan: Demokrasi müzik enstrümanı gibidir

BASINDA DE-VA / BASINDAN SEÇMELER

Toptan: Demokrasi müzik enstrümanı gibidir

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ``Demokrasi bir uyum ve armoni sanatıdır. Güzel çalındığında hoş nağmeler, kötü çalındığında rahatsız edici sesler çıkaran güzel bir müzik enstrümanı gibidir`` dedi.

GÜNÜN MANŞETLERİ
• Sınıra büyük sevkiyat
• İran ve Çin doğal gaz anlaşması imzaladı
• TMSF, Garipoğlu`nun oteline el koydu
• Perihan Mağden`e hapis cezası!
• Ergenekon`un yeni tanığı
• Kriz onları da vurdu!
• Obama`nın planını bozan Acar Türk
• TRT payı kalkacak elektrik ucuzlayacak
• Gribe sarımsak, kansere zencefil!
• GATA`ya Usülsüz Sevke Ceza
• Ergenekon`da son dakika gelişmesi
• Ve İstanbul 2010 `mercek altında`
• İnsan zihnini okumaya az kaldı!
• Barajlarda su bereketi
• Ağaçlar yandı şehitler çıktı
• Hitler`le ilgili saklanan gizli belgeler
• Genelkurmay`a cevap: Hukuku çok iyi bilirim
• Dış odakların teslimiyetine girmemek için ...
• Yüzyılın vurgununda soruşturma genişliyor
• Çin, Obama`dan garanti istedi
• Başbakan`dan IMF değerlendirmesi
• Ölüm Kuyularında Kafatası
• Ergenekon`da tahliye
• Müzik IQ`nuzu belirliyor
İLİŞKİLİ HABERLER

Tes-İş tesislerinde, İnsani Değerler Derneğinin kuruluş toplantısı ve bu kapsamda ``Toplumsal Uzlaşma, Barış ve Demokrasimizin Güçlendirilmesinde İnsani Değerler`` konulu panel düzenlendi.

 

Toplantıda konuşma yapan Toptan, insanın, varlıkların en şereflisi ve en değerlisi olduğunu belirterek, tabiattaki düzenin insan üzerine kurulu olduğunu ifade etti.

 

Şeyh Galip`in, ``Hoşça bak zatına, kim zübde-i alemsin sen`` dizesinde, insanın `kainatın özü` olarak ifade edildiğini kaydeden Toptan, ``Kainatın özü olan insanı değerli kılmak çabası her şeyin üzerinde tutulmalıdır`` diye konuştu.

 

İnsanın sevgi ve varlık felsefesi üzerine kurulduğunu ifade eden Toptan, şunları söyledi:

 

``Varoluşumuzdan aldığımız sevgi, saygı ve hoşgörüyü geliştirmek, bunu toplumla paylaşmak ve dünyanın gelişimine katkı sunmak temel görevimizdir. `İnsanı yaşat ki devlet yaşasın` diyen bir kültürün mensuplarıyız. Daima insanı öncelemiş, onun mutluluğunu esas almışız.

 

Tarih boyunca, bu bilinci temel politika haline getirmişiz.Kültürümüzün bilgeleri, Mevlana, Yunus Emre, Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaş-ı Veli, sevginin, barışın ve adaletin erdemlerini anlatmışlar. İnsanlığı birliğe ve barışa davet etmişler.``

 

-``DEMOKRASİ DİYALOG VE UZLAŞI REJİMİDİR``-

 

Toptan, yaşanılan bu dönemde, insanların farklılık üzerinden tanımlanmakta olduğunu, dini ve kültürel değerlerin birer tehdit gibi sunulmaya çalışıldığını ifade etti.

 

Köksal Toptan, insanlığın, yaşanılan onca sıkıntıların ardından, insanın erdemlerine en uygun siyasal kültür olarak demokrasiyi geliştirdiğini vurguladı.

 

Demokrasinin, insanlığın özgürlük, barış, diyalog ve hoşgörüye olan özleminin bir ürünü olduğunu belirten Toptan, şöyle konuştu:

 

``Toplumların ve grupların barış içerisinde özgürce bir arada yaşayabileceği uygun toplumsal zemini sunar. İnsan hakları kavramıyla da desteklenerek kişinin dokunulamaz ve devredilemez haklarına sahip çıkar. İnanç özgürlüğünü, düşünce özgürlüğünü ve diğer haklar kategorisini güvence altına alır. Demokrasi, diyalog ve uzlaşı rejimidir. Bir uyum ve armoni sanatıdır. Güzel çalındığında hoş nağmeler, kötü çalındığında ise rahatsız edici sesler çıkaran güzel bir müzik enstrümanı gibidir. En güzel tarafı insan aklının müdahalesine izin vermesidir. Herkes düşüncesini söyleyebilecek ve kolektif akılla ortak doğrulara ulaşılacaktır. Demokraside hiçbir görüş ve düşünce mutlak değildir. Müzakere süreci ve tartışma üstün tutulur.``

 

Köksal Toptan, diyaloğa ve uzlaşıya kapalı bir dil ve siyasetin, saygı kültürünü yok ettiğini, kamplaşmayı artırdığını ifade etti.

 

Demokrasinin, modern çoğulcu toplumların ve farklılaşan yaşam tarzlarının siyasal kültürü olduğunu belirten Toptan, şunları kaydetti:

 

``Farklılaşan siyasal anlayışları ve kültürel değerleri uzlaşı ve barış içerisinde bir arada yaşatmak, demokrasinin faziletlerindendir. 86 yıl önce Aziz Atatürk önderliğinde kurulan Cumhuriyetimiz çağdaşlaşma ve modernleşme ülküsünü temel almıştır. Bu amaç, bugün bizi önemli noktalara getirmiştir. Düşe kalka yoluna devam eden demokrasimiz, bugün sağlam bir zemine oturmuştur.``

 

-MEVCUT ANAYASA İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR-

 

Anayasaların, toplumsal ilişkileri düzenleyen temel sözleşmeler olduğunu belirten Toptan, ``Mevcut Anayasamız sürekli tartışılmakta ve revizyona tabi tutulmaktadır`` dedi.

 

Toptan, daha modern, çağın ruhuna uygun ve toplumsal talepleri üst düzeyde karşılayabilecek yeni bir Anayasaya ihtiyaç olduğunu belirterek, ``Umarım yerel seçimlerden sonra uygun bir uzlaşı zemini oluşur, gerek Anayasa yapımında göstereceğimiz demokratik işleyiş, gerekse de Anayasanın kendisi, demokrasimizin bir kazancı olur`` diye konuştu.

 

-YEREL YÖNETİMLERDEN BEKLENTİLER-

 

Şehirlerin, insan ilişkilerinin, siyasal kültürün gelişip şekillendiği mekanlar olduğunu ifade eden Toptan, şehirlerin sadece yol, su ve altyapı hizmetleri olarak görülmemesi ve modern Türkiye`nin artık bu tür sorunları bitirmiş olması gerektiğini vurguladı.

 

Şehirciliğe, değerin ve kültürün üretildiği mekanlar olarak bakılması, yerel yönetimlerden bunun beklenmesi gerektiğini belirten Toptan, daha çağdaş ve yaşanabilir fiziki bir kent mekanı ve katılımcılığa imkan veren yerel yönetim anlayışının amaçlanması gerektiğini söyledi.

 

``Ümitvar olmak için birçok sebebimiz bulunmaktadır`` diyen Toptan, şöyle devam etti:

 

``Meclisimiz, parlamenter demokrasinin merkezi olarak daima demokrasimizin gelişmesi ve halkımızın yaşam standardının yükselmesi için çalışmaktadır. Bu dönemde, Meclisimizde sağlanan yüzde 85 gibi büyük bir temsil oranı demokrasimiz için büyük bir şanstır. Halk iradesinin bir tezahürü olan Cumhuriyetimiz, yine milletimizin güçlü Türkiye özlemleri üzerinde yükselmektedir. Büyük tarihimiz, kültürel mirasımız, milli şuurumuz, tarih içerisinde defalarca sınanarak bugünlere gelmiş millet vasıflarımız en büyük güvencemizdir. Milletimizin tarihi büyüklüğüne, milli olgunluğumuza uygun bir demokrasi çıtasında olmayabiliriz. Fakat tarih içerisinde merhale merhale önemli aşamaların kat edildiğini görmek gerekir. Yarın bugünden çok daha güzel olacaktır.``

 

Toptan, Cumhuriyetin 100. yılında, dünyanın gelişmiş 10 büyük ekonomisi içerisinde yer almak hedefine hep birlikte ulaşılacağını belirterek, ``Kavgaların az olduğu, kalkınma, refah, eğitim ve çoğulcu değerleri öncelediğimiz bir demokratik düzey yakalayabileceğimize yürekten inanıyorum`` diye konuştu.

 Okunma Sayısı : 391         14 Mart 2009

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 634966

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.