Darbecilere sandıkla cevap verelim

BASINDA DE-VA / BASINDAN SEÇMELER

Darbecilere sandıkla cevap verelim
25.03.2009 16:40:27
eposta

 

Türkiye 29 Mart seçimlerine odaklanmışken Ergenekon davasının harareti mart ayının hararetini iyice artırdı. 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ek iddianameyi kabul etti. 19’u tutuklu 56 sanık hakkında hazırlanan iddianame ile ilgili ilk duruşma 20 Temmuz’da yapılacak.

 

Yıllardır sesimiz çıktığınca haykırdığımız gerçekler bir bir sayılıp dökülmüş iddianamede. Şimdi birileri hemen ileri atılıp şöyle diyecek: “Bunların hepsi bir iddia. Kesinleşmiş mahkeme kararları değil. Neden peşin hükümlü hareket ediyorsunuz?” Evet bu bir iddianame. Ama çok sayıda güçlü belge ve bilgilere dayanıyor. Bazı belgeler “gerçeklik” dışındaki ihtimalleri ortadan kaldıracak kadar kuvvetli. Sanıkların veya tanıkların ifadeleri doğrultusunda yapılan araştırmalar gerçekleri ortaya çıkarıyor. Kuyulardan kemikler, bahçelerden cephaneler çıkıyor. İtiraflar birbirini tamamlıyor.

 

Kuvvet komutanlığı yapmış generaller bir numaralı sanık konumunda. Bunlar terör örgütü kurmak ve yönetmekle suçlanıyorlar. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili’nin karısı “Bilerek terör örgütüne destek olmakla” suçlanıyor.

 

Ergenekon örgütünün “Sarıkız,” “Eldiven,” “Yakamoz,” ve “Ayışığı” isimlerinde dört ayrı darbe planı hazırladığı ifade ediliyor. Bu planların hem o zamanın Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’e hem de TBMM ve hükümete karşı planlandığı anlaşılıyor. Aynı Ergenekon Örgütü, iktidardaki Ak Parti’yi ve MHP’yi bölmeye çalışmış hem de Ana muhalefet Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’a darbe yapmak istemiş. Darbeciler, işbirliği içinde oldukları kişilerle darbe sonrası nasıl bir yönetim kuracaklarına kadar belirlemişler.

 

Şimdi öyle bir darbeci zihniyet düşününki halkı cahil, bidon kafalı ve göbeğini kaşıyan adam aşağılaması ile tanımlıyor. Dolayısıyla halkın iradesine itibar etmiyor. Halkın belirlediği iktidarı devirmek istiyor. Milletin iradesinin tecelligahı TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs ediyor. Ama sadece iktidara karşı değil aynı zamanda ülkedeki ilk sırada yer alan iki muhalefet partisinin CHP ve MHP’nin genel başkanlarına da karşı. Ergenekon CHP’nin zihniyetinden memnun ama Deniz Baykal’ın şimdiye kadar olan hırçınlıkları bile Ergenekon’u tatmin etmiyor. Onun yerine başkalarını getirme çabası içinde.

 

Yani iddianameden anlaşılıyor ki, Ergenekon halkın tüm kesimlerine karşı. Ama aynı Ergenekon yapısı, PKK, TİT, DHKP-C, Hizbullah, Hizbuttahrir ve MLKP gibi terör örgütleri ile birlikte çalışıyor. Ergenekon, bunlarla doğrudan ilişkili. TİT ve MLKP’nin Ergenekon’un naylon terör örgütleri olduğu vurgulanıyor.

 

Hatırlarsanız, 3 yıl önce Diyarbakır’da 7 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı TİT üstlenmişti. Polis bu saldırının failini yakaladı ve olayı PKK’nın yaptığı ortaya çıktı. Bu da iddianamedeki terör örgütü ilişkilerinin bir örneği. Ergenekon örgütlerinin nasıl paslaştığı görülüyor.

 

Darbeci generaller, darbeci gazeteciler, darbeci akademisyenler, darbeci naylon sivil toplum kuruluşları ve işbirlikçi iş adamlarının ülkede “Darbeciler Koalisyonu” kurdukları anlaşılıyor.

 

İddianameye göre, Ergenekon’un, ülkede işbirliği içinde olduğu örgütleri kullanarak fitne ve fesat çıkarmak, ülkeyi istikrarsızlaştırarak askeri müdahele gerekçeleri hazırlamak için kardeş kavgası çıkarmayı planladıkları da anlaşılıyor. Türk-Kürt çatışmasının kaşınması, Alevi-Sünni çatışması ile suyu bulandırmak ve sonra da balık avlamak..

 

Ergenekon örgütünün ordu, yargı, siyaset, medya, iş dünyası ve bürokrasi içinde yapılandıkları da ortaya çıkıyor. Şimdi bütün bunlardan sonra en can alıcı soru şu olsa gerek:
*Halkın tüm kesimlerine karşı olan bu Ergenekon Terör yapısı sizce kim için kim adına mücadele etmektedir?
*Savcılar ve mahkemeler bu yapının dış bağlantılarını da araştırdı mı? Ergenekon’un uluslararası bağlantılarını da ortaya çıkaracak mıdır?

 

Üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri budur. Bu ortaya çıkarıldığında tüm halkımız kendini “kurtarıcı” olarak gösteren bazı sahte kahramanların kimin adamı olduklarını anlayacaktır.

 

Halkımızın bir kısmı kendi haklarını savunduğunu zannettiği PKK’nın gerçekte kimlerle yatıp kalktığını kimlerle işbirliği içinde olduğunu artık anlamalıdır. Bu işbirlikçi örgütün içinde istismar edilen, kullanılan PKK militanları da aklını başına devşirmelidir. PKK’yı sorgulamalıdır. Yeni bir karar vermelidir. Bu örgütün siyasi uzantısı olan DTP de muhasebe yapması gerekenler arasında.
 
Emekli Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün bu ülkede ne büyük badireler atlattığını halkımız şimdi daha iyi görüyor ve onu takdir ediyor. Hilmi Özkök’ün önümüzdeki hafta Ergenekon savcılarına ifade verebileceği anlaşılıyor. Onun anlatacakları çok önemli. Ama orada her şeyi anlatacağı beklentisi de hayal kırıklığına yol açabilir.

 

Bu halkla alay eden, halka cahil diyen zihniyete milletimizin vereceği en büyük ve en önemli cevap Pazar günü sandığa gitmektir. Her siyasi görüşten vatandaşın demokrasiye bağlılığını bu şekilde göstermesi gerekir. Ergenekon Terör teşkilatına verilecek en şiddetli cevap budur.

 

Küçük hesapları şimdilik ertelemeliyiz. Darbecileri, darbe planlayıcılarını, darbe destekçilerini, terörist örgütleri halkımıza karşı kullananları, emperyalist işbirlikçileri tasvip etmediğimizi, “Sonuna kadar demokrasi” dediğimizi ortaya koymalıyız. Diğer hesapları sonra görebiliriz.

 

Alper TAN
25.03.2009

 Okunma Sayısı : 357         25 Mart 2009

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 947103

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.