Haşim Kılıç’a

BASINDA DE-VA / BASINDAN SEÇMELER

 
 
Haşim Kılıç’a "Demokrasi Ve Birlik Ödülü"
18 Mayıs 2009 / 19:02
Demokraside Birlik Vakfı tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a ’2008 Yılı Demokrasi ve Birlik Ödülü’ verildi.

Vakıf, ödülünü Kılıç’a makamında verdi. Basının görüntü almasına izin verilmeyen ödül takdiminde bir konuşma yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, "Gönüllü olarak demokrasiye ve Cumhuriyetin kazanımlarına hizmet etmek çok büyük onurdur" dedi.

Demokrasinin katılımcı, çoğulcu ve hoşgörü temelleri üzerine kurulu bir yapıya sahip olduğuna işaret eden Kılıç, "Bu sevgi ve güven ortamının alabildiğine kirlendiği bir ortamda bu değerlere sahip çıkmak ülkemizin problemlerini çözme açısından çok önemli bir noktayı ifade ediyor. Birlikte yaşamımızın, birlikte yaşama koşullarının tesisi de ancak bu hoşgörü ortamının tesisi ile mümkündür. Aksi halde farklılıkları biz arada yaşatamayız. Demokrasinin bu güzelliğini ortaya koyamadığımız sürece de bu farklılığı yaşama arzusu da ortadan kalkmış olacaktır" diye konuştu. Kılıç, bundan sonraki söylemlerinde, kararlarında Cumhuriyetin kazanımlarını demokrasiyi, laikliği, sosyal ve hukuk devleti olma gayretini devam ettireceğini söyledi.

Vakıf Başkanı Mehmet Bozdemir ise Kılıç’ın 2008 yılında Mahkemenin 46. Kuruluş Yıldönümü’nde yaptığı konuşması, başörtüsü ve AK Parti kapatma davasında karşı oy gerekçesiyle ödüle layık görüldüğünü söyledi.

Bozdemir, ödülü daha önce 1997 yılında Süleyman Demirel’e 2000 yılında TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut’a ve Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’a verdiklerini söyledi. 9 yıldır ödül vermediklerini belirten Bozdemir, neden ödül vermediklerini ise, " Demokrasimizin ne kadar sıkıntılı olduğunu tahmin edersiniz" sözleriyle açıkladı.

Kılıç, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin ’Size ödül verilmesinin gerekçeleri arasında başörtüsü ve AK Parti kapatma davasında verdiğiniz kararların olmasından dolayı ödülü alırken hiç teredüdütünüz oldu mu? yönündeki sorusu üzerine Kılıç şunları söyledi:
"Yok. Doğrusu Mehmet Bey beni aradığında bana geçen yıl yaptığım konuşmamdan dolayı böyle bir ödülü layık gördüklerini ifade ettiler. Kendileri eksik olmasın yani bu eklemleri kendi takdirleri, kendi değerlendirmeleri. Ama ben Anayasa Mahkemesi’ne atandığım günden beri özgürlüklere olan bakışımı hem muhalefet şerhlerinde hem de çoğunluk gerekçelerinde hep belirttim. Bunları siz üretirsiniz. Bunların takdiri kamuoyuna aittir. Sayın Başkanın iyi niyetinin sonucu ve eklemeleridir. Ama bunu belli bir siyasi görüşün düşüncesine indirgememek gerekiyor. İnsan hak ve özgürlükleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerekir. O nedenle ben olayın siyasi boyutundan çok, insan hak ve özgürlükleri boyutunda değerlendirilmesini çok daha anlamlı olduğunu düşünüyorum."

Kılıç, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ile ilgili başlatılan soruşturmaya ilişkin sorular üzerine, "O süreç devem ediyor. Biliyorsunuz o konuda herhangi bir şey söylemedim. Anayasa Mahkemesi’nin kendi iç düzeni ile ilgili bir konu. Ama sonuçlandığı zaman kamuoyu ile birlikte sizler de duymuş olacaksınız" demekle yetindi.

Kılıç, DTP kapatma davası ve Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı’nın bazı hükümlerinin iptaline ilişkin açılan davalarda ise sürecin devam ettiğini söyledi.

 Okunma Sayısı : 945         18 Mayıs 2009

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 606048

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.