DEĞERLER KRİZİ VE İNSANİ DEĞERLER ÖDÜLÜ

 / MAKALELER-ŞİİRLER

DEĞERLER KRİZİ VE İNSANİ DEĞERLER ÖDÜLÜ
 
            Bugün insanlığın en önemli sorunu kendisine yabancılaşmış olmasıdır. Kendine yabancılaşan insanlık bugün çok şiddetli bir şekilde “değerler krizi” yaşamaktadır.Bugünün insanı büyük bir ekseriyetle yaratılmışların en şereflisi olduğunu unutmuştur.  Hayatımıza, dünyamıza anlam veren değerlerimiz terkedilmiş veya kaybedilmiştir. Bütün olaylara materyalist ve maddeci pencereden bakan çevreler yaşanan bu krize “küresel kriz” adını koydular ve olayı ekonomik kriz olarak yorumladılar. Halbuki gelişmiş ülkeler, vatandaşlarının bütün maddi ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılamış bulunuyor. Dünyanın diğer bölgelerinde özellikle Afrika’da açlıktan ölen milyonlarca insanları gözleri görmüyor. Açlıktan milyonların öldüğü bir dünyada karınlarını tıka basa dolduran insanlarının mutlu olması mümkün müdür?
            İnsanlık  yaşadığı bu krizden ancak insani değerleri hayatlarının her safhasında etkin bir şekilde yaşamakla kurtulacaktır. İnsanı insan yapan insani değerlerdir.  İnsanlık kendini yeniden keşfedecek ve kendini yeniden inşa edecektir. İnsani Değerler Derneği, insani değerlerin hayatımızın her safhasında yaşanması için çeşitli çalışmalar yapmakta ve projeler üretmektedir. Bu projelerden biri de “İNSANİ DEĞERLER ÖDÜLÜ” dür. Genel Yönetim Kurulumuz, insani değerler konusunda hassayiyet gösteren ve insani değerlere katkı sağlayan kurum ve kişilere “İNSANİ DEĞERLER ÖDÜLÜ”  verilmesini kararlaştırmıştır.
İlk ödülü de Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU’ya takdim edecektir. Sayın ÇUBUKÇU ilk olarak “Değerler Eğitimi” konusunda bir genelge yayımlamış ve 2010 Haziran ayında “Uluslararası Değerler Eğitimi Konferansı” düzenlemiştir. Özellikle Kasım 2010 daki 18.Milli Eğitim Şurası’nda “Değerler Eğitimi Komisyonu” kurdurması her türlü takdirin üzerindedir. Hayatımıza  anlam veren bütün değerlerimiz, 18.Milli Eğitim Şurası’nda yüzlerce akademisyen, eğitimci  ve yetkililer tarafından tartışılmış ve çok önemli kararlar alınmıştır. Bu önemli gelişme maalesef basında ve kamuoyunda yeterince yer almamıştır. Başta 18.Milli Eğitim Şurası olmak üzere “değerler” konusunda  yaptığı çalışmalar ile insani değerlere çok önemli katkılar sağlayan Sayın ÇUBUKÇU bu ödülü fazlasıyla haketmiştir.  Kendisini bir kere daha kutluyor, Şura’da alınan kararların bir an önce uygulamaya konulmasını bekliyoruz. Şura’nın başarılı geçmesinde çok önemli katkıları olan Şura Başkan Vekili ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Merdan TUFAN’ı, diğer Başkan Vekili Sayın Prof.Dr.Mehmet ŞİŞMAN’ı ve Şura Genel Sekreteri ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Halil AŞICI’yı da yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
Dileriz önümüzdeki günler, Derneğimizin bol bol “İNSANİ DEĞERLER ÖDÜLÜ” takdim ettiği günler olsun.                                       
                                              Mehmet BOZDEMİR
                                 İnsani Değerler Derneği Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 531         11 Ocak 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 945801

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.