Hocalı Katliamını Unutmadık...

 / DUYURULAR

25 Şubat ’13 Hocalı katliamı 21. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı

Hocalı katliamı 21. yılında çeşitli etkinliklerle anıldı
 

Azerbaycan’ın Lenkeran şehrinde Hocalı Katliamı anısına anıt.


Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir hedefti ve 936 km2’lik alana sahip, savaşdan önce 2.605 aileden ibaret 11.356 kişinin yaşadığı, Ermeni güçleri tarafından 1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecede Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur.

Hocalı katliamı ile ilgili 14 Mart 1992 tarihli Fransız "Le Monde" gazetesi, "Ağdam’da bulunan basın mensupları, Hocalı’da öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş, tırnakları çıkarılmış üç kişi görmüşler. Bu, Azerilerin propagandası değil bir gerçektir" ifadelerine yer verdi.

Dünyanın gözleri önünde meydana gelen Hocalı Katliamı, Ermeniler tarafından itiraf edilsede uluslararası kurumlar ise sessiz kalmayı tercih etti. BM Güvenlik Konseyi 1993’de 4 karar kabul etmiş olsa da, bu kararlar Hocalı Katliamı ile ilgili değil, "Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarını işgal ettiğine" yönelikti.

Azerbaycan ise , Ermeniler tarafından yapılan bu katliamın "soykırım" olarak tanınması için dünya çapında kampanya başlattı. Meksika Senatosu, Pakistan Senatosu, Kolombiya Parlamentosu, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD’nin Teksas, New Jersey, Massachusetts, Georgia eyaletlerinde kabul edilen kararlarda Hocalı Katliamı "soykırım" olarak nitelendirildi.

Azerbaycan’ın Hocalı kentinde 26 Şubat 1992 tarihinde Ermeniler tarafından yapılan katliamın kurbanları 21. yıl dönümü dolayısıyla Hollanda’da, Kırgızistan’da, Erzurum’da, Iğdır’da, Türkiye’nin her tarafında çeşitli etkinliklerle lanetlendi. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kentinde 1992’de Ermeni güçleri tarafından katledilenlerin dramını anlatan "Hoca" filminin Hollanda’da özel gösterimi yapıldığı ve Hocalı Katlimanı’nın 21. yıl dönümü dolayısıyla Hollanda’nın Lahey ve Rotterdam kentlerinde gösterilen filme, Türk ve Azerilerin yanı sıra Hollandalıların da ilgi gösterdiği (AA) bildirildi.

 Okunma Sayısı : 1016         26 Şubat 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 782049

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.