Türkiye’de bir ilk olan ‘Demokrasi Şurası’

 / BASINDA DE-VA

Türkiye’de bir ilk olan ‘Demokrasi Şurası’, Demokrasi’de Birlik Vakfı’nca Gerçeleştirildi… Kategori: Güncel, TürkiyeEklenme Tarihi: Ara 11th, 2013Ekleyen: Ataner Yüce

1) http://www.uluslararasihaberajansi.com/2013/12/11/turkiyede-bir-ilk-olan-demokrasi-surasi-demokraside-birlik-vakfinca-gercelestirildi/


2)http://www.turkuazhaberajansi.com/2013/12/11/turkiyede-bir-ilk-olan-demokrasi-surasi-demokraside-birlik-vakfinca-gercelestirildi/
 
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading ... Loading ...
20 views
Ataner Yüce...
Haber baglantisi
 
 
(UHA) Uluslararası Haber Ajansı:

Demokrasi’de Birlik Vakfı’nca, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirilerek kuruluşunun 20. Yılı dolayısıyla ‘Demokrasi Şurası’ konulu toplandı Ankara’da yapıldı.

bunu giriş

ANKARA/UHA/Ataner YÜCE/Atıf ÖZGEN

Demokrasi Şurası’nda, ülkemizdeki ve dünyadaki “demokrasi” uzmanlar tarafından, enine boyuna tartışılarak masaya yatırıldı. Şura boyunca, Evrensel normlarda demokrasi için eksiklerimiz ve yanlışlarımız ele alındı.

Ankara Milli Kütüphane Konferans Salonu’n’da (30 Kasım 2013) gereçekleştirilen ‘Demokrasi Şurası’nın açılışı, ilk önce ‘Demokrasi’de Birlik Vakfı’nın faaliyetlerini anlatan sinevizyon gösterimi ile başladı.

Sinevizyon gösteriminden sonra ‘Demokrasi Şurası’nın açılış konuşmasını Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir yaptı.

resize

Demokrasi’de Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir

Mehmet Bozdemir konuşmasında, “şuara ile bugün Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyoruz.’Neden demokratikleşemediğimizi burada, değerli bilim adamlarımızla masaya yatırıp değerlendireceğiz” dedi.

Günümüzde Türkiye’nin normalleşmesinin evrensel normlarda bir demokrasiye ulaşmasının, demokratikleşmesiyle doğrudan ilgili olduğunu ifade eden Bozdemir, “Demokratikleşemeyen bir Türkiye hiçbir zaman normalleşemez”şeklinde konuştu.

mehmet bey konuşuyor

Genel Başkan Mehmet Bozdemir

Demokrasi’de Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Bozdemir,Türkiye’nin en önemli meselesinin demokrasi olduğu ve bu konuda toplumun büyük bir kesiminin ittifak halinde bulunduğunun bilindiği halde, birçok siyasetçilerin, yöneticilerin ve aydınların bu durumu görmezlikten gelerek, ülkenin gündemini başka konularla meşgul ettiklerini bildirdi.

Mehmet Bozdemir, Türkiye’de demokrasi konusunda gelecekte daha çok umutlu olduklarını belirterek, ‘Demokraside Birlik Vakfı’ olarak, önümüzdeki yıllarda uluslararası alanda uzmanlaşmış demokrasi savunucularını bir araya getirerek, ‘Demokrasi Şurası’nı daha geniş kapsamlı ve 3-4 günlük oturumlar halinde yapacaklarını açıkladı.

Türkiye’deki demokrasi mücadelesinde Eylül 2010 yılında yapılan ‘Referandum’un önemine de değinen ‘Demokraside Birlik Vakfı’ Genel Başkanı Mehmet Bozdemir, ‘Demokrasi Şurası’nda tüm tartışılan konuları yakında bir kitap haline getireceklerini bildirdi.

Mehmet Bozdemir, demokratik gelişimde, insani gelişim endeksinin önemine de değinerek, Türkiye’nin,İnsani Gelişim Endeksi’nde 187 ülke arasında 90.ncı sırada yer aldığını, ancak ileriye her zaman büyük bir umutla baktıklarını kaydetti.

ferruh boz beylidortlü besli

Emekli TBMM eski Başkanı Ferruh Bozbeyli

‘Demokrasi’de Birlik Vakfı’nın ‘Demokrasi Şurası’ toplantısının öğleden önceki 1.nci oturumunda emekli TBMM eski Başkanı Ferruh Bozbeyli, “Demokrasi Tarihimize Canlı bir Bakış” konusunda görüşlerini aktardı.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ‘BİLGESAM’ Başkanı Doç.Dr.Atilla Sandıklı da Demokraside Birlik Vakfı tarafı’nın 30 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen “Demokrasi Şurası” adlı toplantıda “Türkiye’de çağcıl demokrasi, demokratik kültür ve olgunluk” konusunda konuştu.

sandıklısandıklı ıkı

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ‘BİLGESAM’ Başkanı Doç.Dr.Atilla Sandıklı

BiLGESAM Başkanı Sandıklı, çoğulculuk ve yönetişim esaslarının siyasetin, bürokrasinin ve toplumun her kesimine yerleşmesi gerektiğine, demokratik kültür ve olgunluğun geliştirilebilmesi için bu esasların aileden başlamak üzere eğitimin her kademesinde öğretilmesi ve uygulanmasının önemli olduğuna işaret etti.

Doç. Dr. Atilla Sandıklı, çoğulculuk ve yönetişim esaslarına dayalı siyasi etik kurallarının geliştirilmesinin önemine değinerek, bu kuralların siyasi hayata hâkim olması, yeni anayasa, siyasi partiler kanunu, seçim kanunu ve diğer kanun ve mevzuatın ruhuna yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sandıklı, bu kapsamda Türkiye’de çağcıl demokrasinin gelişebilmesi için yürütmenin, yasama ve yargı üzerindeki etkinliğinin ortadan kaldırılarak kuvvetler ayrılığı prensibinin tam olarak uygulanmasının zaruri olduğunu açıkladı.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ‘BİLGESAM’ Başkanı Doç.Dr.Atilla Sandıklı, konuşmasının sonunda, ancak çağcıl demokrasi, demokratik kültür ve olgunluğa ulaşmış bir Türkiye’de kalıcı barış, istikrar ve güven ortamının sağlanabileceğini, huzur ve refah içinde insanca bir yaşamın mümkün olabileceğini kaydetti.

cıhatvedat

Prof.Dr.Cihat Göktepe Prof.Dr.Vedat Bilgin

Daha sonra sırasıyla; Uluslararası Antalya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Cihat Göktepe “27 Mayıs 1960 Darbesi ve Türk Siyasi Hayatına Etkileri”, Gazi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr.Vedat Bilgin “Demokrasi tarihimizdeki kesintiler ve darbeler” konusundaki görüşlerini dile getirdi.

bunu giriş

Demokraside Birlik Vakfı tarafı’nın ‘Demokrasi Şurası’ toplantısının öğleden sonraki ikinci oturumun Başkanlığını İnsani Değerler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr.Hayrani Altıntaş yaptı.. Bu oturumda İstanbul Üniversitesi öğretim görevlilerinden ve Gazeteci Prof. Mehmet ALTAN söz aldı.

untitled

UETD Hollanda Başkanı Veyis Güngör

UETD Hollanda Başkanı Veyis Güngör “ Hollanda Modeli” ve Avrupa’daki gelişmeler üzerinde durdu.

TALİP

Prof.Dr.Talip Küçükcan

Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Müdürü (SETA) Prof.Dr.Talip Küçükcan da ”Demokrasi, Laiklik ve Din İlişkileri” üzerinde durarak, karşılaştırmalı bir analizini yaptı.

plaket 1plaket ıkı

Öte yandan, Demokraside Birlik Vakfı tarafı’nınkuruluşunun 20. Yılı dolayısıyla, günün anısına katılımcılara vakfın plaketi Genel Başkan Mehmet Bozdemir taraınfından takdim edildi.

plaket uçplaket dort

Demokraside Birlik Vakfı’nın plaketini Genel Başkan Mehmet Bozdemir’in elinden alanlar
(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

11 Aralık 2013 TSİ 00:48

 

 Okunma Sayısı : 2986         11 Aralık 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 429799

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.