ADALET TERAZİSİ BOZULMASIN

 / BASINDA DE-VA

Adalet terazisi bozulmasın 03.01.2014
“Adalet terazisinin bozulduğu bir ülkede hiçbir şey doğru kalmaz. Yargının yıpratılması çok ciddî bir kaos ve anarşi ortamı doğurur.”
HİÇBİR ŞEY GİZLİ KALMAZ
 
Demokraside Birlik Vakfı ve İnsanî Değerler Derneği Genel Başkanı Mehmet Bozdemir: “Yargının yıpratılması ve itibarsızlaştırılması son derece tehlikelidir. Bu çağda hiçbir şey gizli kalmaz, varsa tuzaklar, komplolar, yolsuzluklar eninde sonunda açığa çıkar. Bunun için sabırla yargı kararlarını beklemeliyiz. Yargıya ve emniyet güçlerine güvenmeliyiz.”
 
 
 
SÜKûNET VE SAĞDUYU ÇAĞRISI
“Demokrasilerde en üstün değer hukuktur. Hukuk varsa devlet vardır. Yargının yıpratılması ülkemizi yangın alanına çevirebilir. Son günlerde TV’lerdeki tartışmalarda, sosyal medyada ve birçok meydanlarda bunun kıvılcımları görülmektedir. Herkesi sükûnet, feraset, sağduyu, aklıselim, barış, demokrasi, hukuk ve kardeşliğe davet ediyoruz.”
 
Adalet terazisi bozulmasın
Demokraside Birlik Vakfı ve İnsani Değerler Derneği Genel Başkanı Mehmet Bozdemir, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öfkeli ve çok sert söylemleriyle yargıyı ve bir camiayı suçlamasının toplumda çok ciddî endişeler uyandırdığını söyledi. Demokratik bir hukuk devletinde yargıya müdahalenin darbelerden daha büyük hasarlar meydana getirebileceğini belirtti. Başkan Bozdemir, 17 Aralık 2013 günü İstanbul’da yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarından sonraki gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi. Adalet terazisinin bozulduğu bir ülkede hiçbir şeyin doğru kalmayacağını ifade eden Bozdemir şunları kaydetti: “Yargının yıpratılması ülkemizde çok ciddî bir kaos ve anarşi ortamı doğurabilir. Allah korusun, ülkemizi yangın alanına çevirebilir. Son günlerde televizyonlardaki tartışmalarda, sosyal medyada ve bir çok meydanlarda bunun kıvılcımları da görülmektedir. Sayın Başbakan başta olmak üzere bütün siyasilerimiz ve toplumun her kesimini sükunete, ferasete, sağduyuya, aklı selime, barışa, demokrasiye, hukuka ve kardeşliğe davet ediyoruz” Operasyonlardan sonraki gelişmelerin süratle çok tehlikeli boyutlara doğru yol aldığını söyleyen Bozdemir, “Başbakan’ın öfkeli ve çok sert söylemleriyle yargıyı ve bir camiayı suçlamasının toplumda çok ciddi endişeler uyandırdığını kaydeden Bozdemir, “Demokratik bir hukuk devletinde yargıya müdahale, darbelerden daha büyük hasarlar meydana getirebilir. Yargının yıpratılması ve itibarsızlaştırılması son derece tehlikelidir” diye konuştu.
Bugün için ülkemizde ciddi bir kriz yaşandığını, Türkiye’nin bu krizi aşacak siyasal ve demokratik olgunluğa sahip olduğunu vurgulayan Bozdemir, şunları söyledi: “Yeter ki ateşe benzin dökmeyelim. Yargıyı ve toplumdaki bir kesimi, bir camiayı açıkça hedef alan kışkırtmalar ve saldırılar bir süre sonra toplumda kalıcı ayrışmalara hatta çatışmalara sebep olabilir. Özellikle İslami veya dindar dediğimiz medyanın hak, hukuk hakkaniyet, adalet ve kardeşlik ölçülerine hiç dikkat etmemesi ve gelişmeler karşısında fanatik bir taraftar durumu sergilemeleri milletimizi çok rahatsız etmektedir. Birkaç istisna yazarın dışında bütün medya adeta yangına benzin dökme yarışına girmiştir. Aynı gemide olduğumuzu unutmayalım. Basit siyasî hesaplar ve ikballer için bu güzel ülkemize yazık etmeyelim. Siyasî ihtirasların, toplumların ve ülkelerin başlarına ne büyük felaketler açığı tarih kitaplarında geniş olarak yer almıştır.” Bu çağda hiçbir şeyin gizli kalmayacağını, varsa tuzaklar, komplolar, yolsuzluklar, her şeyin eninde sonunda açığa çıkacağını hatırlatan Bozdemir, “Bunun için sabırla yargı kararlarını beklemeliyiz. Yargıya ve devletin emniyet güçlerine güvenmeliyiz ve onlara yardımcı olmalıyız. Bütün bu krizler temelde gelişmiş bir demokrasimizin olmaması ve insani değerlerin hayatımızda yaşamamasından kaynaklanmaktadır. Demokratikleşemeyen bir Türkiye hiçbir zaman normalleşemez. Yeni krizlerin olmaması için sivil, demokratik yeni bir anayasa ile başlayıp, demokrasimizi evrensel normlara ulaştırmak yolunda her türlü hukukî düzenlemeleri bir an önce yapmalıyız” şeklinde ifade etti.

 

 Okunma Sayısı : 1284         07 Ocak 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 77441

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.