Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91.yılı bütün yurtta coşku ile kutlanıyor...

 / DUYURULAR

Cumhuriyet Bayramı’nın en önemli milli bayram olduğunun 13 kanıtı

29 Ekim’in en önemli milli bayram olduğunun kanıtı 

Bugün Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşunun 91. yılını kutluyoruz. 29 Ekim 1923 yılında cumhuriyet yönetim biçiminin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilmesinin ardından, Türkiye için yeni bir dönem başladı.

Cumhuriyet yönetimine geçildiği gece, bu ilan 101 pare top atışı ile kutlandı. 1924 yılında yeni yönetim biçimi şenliklerle kutlanıldı; ancak 29 Ekim’in bayram olarak ilan edilmesinin kökeni 1925 yılına dayanmakta.

2 Şubat 1925 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın (Hariciye Vekaleti) düzenlediği bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerildi ve bu öneri Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenmiş ve 18 Nisan’da karar bağlandı. 19 Nisan’da da TBMM tarafından bu öneri kabul edildi. 29 Ekim 1925 tarihinden itibaren ülke içindeki ve dışındaki temsilciliklerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanmaktadır. Peki, Cumhuriyet Bayramı’nın en önemli milli bayram olmasının nedeni ne?

1.Bir milletin yeniden doğuşunun kanıtıdır2.Ülkeyi, ulusun kendi gücünün kurtardığının kanıtıdır3.Türk milletinin artık demokratik bir yönetime geçtiğinin kanıtıdır4.Temeli Türk kahramanlığı ve Türk kültürü olan bir devletin kanıtıdır5.Türk milletinin birlik ve beraberlikle tüm zorlukları aştığının kanıtıdır6.Artık tek bir kişinin yönettiği değil, milletin söz sahibi olduğu bir ülkenin kanıtıdır7.Ekonomik, siyasi, toplumsal, hukuk ve eğitim alanında atılacak adımların başlangıcının kanıtıdır8.Türk kadınının toplumdaki değerinin artırılması ve seçme ve seçilme hakkının tanınması yönünde atılan ilk adımın kanıtıdır9.Sosyal ve toplumsal dayanışmanın en çok öne çıktığı gün olmasının kanıtıdır10. Milli gurur günlerinin gelecek nesillere emanet bırakıldığının kanıtıdır11.Türk yurdunu işgal edenlerin yurttan atıldığının kanıtıdır12. Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için atılan ilk adım olduğunun kanıtıdır13. Egemenliğin kayıtsız şartsız, ulusun olduğunun kanıtıdır


 Okunma Sayısı : 842         29 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 368450

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.