27 Mayısın 55. Yılında aynı zulüm: Yine Demokrasi Yok, Aktörler Değişti, Hukuksuzluk sürüyor.

 / DUYURULAR

27 MAYIS KARA LEKESİ DEMOKRASİMİZİN ROTASINI BOZMUŞTUR…
Türkiye’de demokrasinin bir türlü evrensel normlara ulaşamamasının birinci sebebi 27 Mayıs darbesidir. Daha sonraki darbe ve müdahalelerin ilk sorumlusu da 27 Mayıs darbesidir.
55 yıl önce bugün Türkiye siyasi tarihinin en vahim olayını yaşamış ve ülkemizin bütün yönetim yapısı kökünden sarsılmıştır. Yapılan darbe sadece hükümeti değil, yargıyı, TSK’yı, Üniversiteleri, bürokrasiyi, medyayı velhasıl bütün kurum ve kuruluşlarla birlikte toplumun bütün kesimini temelinden sarsmıştır.
Atatürkçülük ve cumhuriyet için yapıldığı iddia edilen bu darbeyle Atatürk’ün yaptığı anayasa yürürlükten kaldırılmış, Atatürk’ün en büyük eserim dediği TBMM’ si kapatılmıştır. Atatürk’ün “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ifadesi ile millete verilen egemenlik bu darbeyle milletten alınarak askeri, sivil ve yargı bürokrasisine verilmiştir. Böylece bürokratik vesayet altına giren demokrasimiz bir türlü bu vesayetten kurtulup evrensel normlarda bir demokrasiye kavuşamamıştır.
Demokrasi standardını yükseltemeyen Türkiye, devletler ve milletler topluğundaki layık olduğu yere gelememiş, insanımız çağın getirdiği imkan ve nimetlerden tam olarak yararlanıp insanca yaşayabileceği bir hayata erişememiştir. Bugün anayasa tartışmalarının ve siyasi gerginliklerinin temelinde 27 Mayıs kara lekesi vardır. Türkiye’nin normalleşememesinin temelinde 27 Mayıs kara lekesi vardır.
12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan darbe ve müdahalelerinin davetçisi ve öncüsü 27 Mayıs kara lekesidir. Demokrasimizin rotasını bozan ve bu rotasının düzelmesini imkan vermeyen 27 Mayıs kara lekesi ve onun yarattığı ideolojik zihniyet ve ön yargılardır.
Bütün bu menfiliklere rağmen bugün darbe teşebbüsünde bulunanların rütbe ve unvanlarına bakılmaksızın yargılanmaları, TBMM tarafından darbe anayasasının önemli ölçüde değiştirilmesi ve yeni anayasa talepleri demokrasimizin geleceği için ümit veren çok önemli gelişmelerdir.
Başta rahmetli Menderes olmak üzere bütün demokrasi şehitlerimize Yüce Yaradan’dan rahmet ve milletimize başsağlığı diliyor, toplumun bütün kesimlerini demokrasimize sahip çıkmaya ve onun standardını yükseltmek için göreve davet ediyoruz.
27 Mayıs 2015
Mehmet BOZDEMİR
Genel Başkan

 Okunma Sayısı : 1035         27 Mayıs 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 199666

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.