Konferans: Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN - ”Eğitim Sisteminde Sorunlar ve Çözüm Arayışları”

 / KONFERANSLAR

 EĞİTİM SİSTEMİNDE SORUNLAR

Araştırmacı Yazar Atıf ÖZGEN

 

Demokrasi ve İnsani Değerler konulu sohbetlerin bu haftaki konuğu, derneğimiz kurucu ve yönetim kurulu üyesi Atıf Özgen oldu.

Konferansın açılışını yapan İnsani Değerler Derneği ve Demokraside Birlik Vakfı Genel Başkanı  Mehmet BOZDEMİR, konuklara hoş geldiniz dedikten sonra  yeni dönem faaliyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek; bu faaliyet kapsamında ülkemiz sorunları arasında yer alan ‘Eğitim Sistemi, ile ilgili olduğunu ve bu meyanda dernek kurucuları arasında yer alan araştırmacı yazar Atıf Özgen’in konferans vereceğini açıkladı.

Konferansa gelen konukları dernek ve vakıf faaliyetleri konusunda bilgilendirdikten sonra; eğitim sistemi ile ilgili sorunlar üzerinde çalışma yapacaklarını ifade eden Bozdemir, konuşmasını yapmak üzere Atıf Özgen’e söz verdi:

Konuşmasında; eğitim sisteminin önemli ülke sorunları arasında yer aldığını, konunun geniş kapsamlı ve değişik boyutları bulunduğunu, sistemin işleyişinde aksamalar olduğunu ifade eden Özgen, sistemin paydaşları arasında yer alan öğretmen, öğrenci ve veli üçlemesi dışında sivil toplum kuruluşları ile diğer özel eğitim kuruluşlarının da görüşlerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Eğitim sisteminde ölçme ve değerlendirme amacıyla yapılan sınavlarda kısa sürede yapılan değişikliklerin öğrenciler üzerinde olumsuz etki yaptığını, sistemde ayrıca diğer sorunlarında yer aldığını ve bu sorunların şu şekilde sıralanabileceğini ifade etti:

·         Eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanamayan tarlada ve sokakta çalışmak zorunda kalan çocuklarımızda eğitim olanağından yararlanmalıdır.

·         Zararlı alışkanlıklar çocuklarımızı etkilemekte ve sağlıklı eğitim ortamından uzaklaştırmaktadır.

·         İnternet bağımlılığı ve sosyal medya öğrencileri teknoloji bağımlılığına sürüklemekte ve zaman kaybına yol açmaktadır.

·         Eğitimde beyin göçü yıllardır devam etmekte değerli bilim insanlarımız yurt dışına yönelmektedir.

·         Genç ve eğitimli işsizler sorunu eğitim-istihdam ilişkisinin sağlıklı yürümediğini ortaya koymaktadır.

·         Suriyeli mülteci çocukların önemli bir kısmı da eğitim sistemi dışında kaldığı için ileride sosyal açıdan problemli bir gençliğin doğmasına neden olabilecektir.

Konuşmasında eğitim sisteminin işleyişi ile ilgili olarak değişik kuruluşlarca yapılan önerilere de yer veren Özgen, eğitimle ilgili düşünürlerinde özlü sözlerini ifade ederek bu konuda hazırladığı makalenin derneğin sitesindeki köşesinde yer alacağını belirterek sözlerine son verdi.

Konferansın bundan sonraki bölümünde konuklarla yapılan karşılıklı soru alışverişinden sonra, dernek ve vakıf başkanı Sayın Mehmet Bozdemir; konuşmacı Özgen’e ve katılımcılara teşekkür ederek konferansı kapattı.

 

İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ/ DEMOKRASİDE BİRLİK VAKFI  19.11.2017

 

                                                                                                                                                           

 Okunma Sayısı : 477         20 Kasım 2017

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 694146

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.