Konferans:Halim ALTINIŞIK - ”Canlı Bomba Eylemlerinin Günlük Yaşamımıza Etkileri”

 / KONFERANSLAR

 CANLI BOMBA EYLEMLERİNİN GÜNLÜK YAŞAMIMIZA ETKİLERİ

İnsani Değerler Derneği ve Demokraside Birlik Vakfı yönetim kurullarınca geleneksel hale getirilen hafta sonu sohbet ve konferansların bu haftaki konuşmacısı Yüz Okuma Bilgisi ve teröristlerce planlanan Canlı Bomba Eylemleri konusunda uzman olan Halim ALTINIŞIK oldu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İDD ve DEVA Genel Başkanı Sayın Mehmet BOZDEMİR, konuşmacı ALTINIŞIK ile katılımcıları selamlayıp, hoş geldiniz diyerek; Halim bey hakkında tanıtıcı bilgi verdi. Bozdemir, konuşmacının daha önce de derneğimizde Yüz Okuma konusunda konferans verdiğini hatırlattıktan sonra bu konunun da çok önemli olduğunu ifade ederek konuşmacıya teşekkür edip sözü Halim beye verdi.

Konuşmacı Halim ALTINIŞIK, katılımcılara konferansa gösterdikleri ilgi nedeniyle teşekkür edip; kanaat önderlerimizden Yunus EMRE ve Mevlana’nın sevgi ve dostlukla ilgili özdeyişlerini hatırlattıktan sonra geçtiğimiz yılda ülkemizde teröristlerce gerçekleştirilen eylemlerin slayt gösterimini izleterek canlı bombanın kendini patlatması sonucu orada bulunan kalabalığın yaşadığı ruh travması ve insanların yaşadığı psikolojik etkilerini açıkladı.

Aşağıda konuşmacı Sayın Halim ALTINIŞIK’ın verdiği konferansın kısa bir özetini bulacaksınız. Konferansın tamamını derneğimiz sitesindeki video ile youtube’den dinleyebilirsiniz.

‘’ Canlı bombanın kendini patlatma anı önemlidir. Kalabalıkta bir panik durumu oluşur. İnsanlar bu panik ortamında birbirini ezip öldürebilir. Beynimizdeki kendimizi kontrol mekanizması devreden çıkabilir. Bu nedenle patlama sonucu duyarlı bir davranış sergilemek ve üç saniye içinde bilinçli karar vermek gerekir.

Canlı bombalar ölmek için yaşıyorlar. DEAŞ terör örgütü ülkemiz de kullanmak üzere İSTİŞHAD eylemcisi yetiştiriyor. Bu eylemciler güya din için kendilerini patlatıyor. Halbuki patlatma türü eylem tarzı terörist örgütçe son derece ucuz ve ses getiren eylem tarzı. Örgüt propagandası yapılıyor. Toplumda korku algısı oluşturulmak isteniyor.

Terörist bombacısı uzun süren bir araştırma sonucu seçiliyor, eğitimden geçiriliyor. ABD de 11 Eylül uçaklı eylem saldırısına katılan eylemci pilotların yetiştirilmesi 5 (beş) yıl sürdü. Afganistan’da terör amaçlı yetiştirme eğitimi veren 11 (on bir) okul bulunuyor.

Teröristlere eğitim aşamasında uyuşturucu ve benzeri maddeler verilerek eyleme hazırlanıyor. İnandıkları din için eylem sonucu şehit olup cennette hurilerle buluşacakları düşüncesi aşılanıyor.

Teröristler günümüz yaşam koşullarından yararlanıyor. Maalesef ‘Mahalle Kültürü, kalmadı. İnsanlar sitelere sokuldu. Kimse kimseyi tanımıyor.

Teröristler, robot gibi hareket ederler. Slogan atmazlar. Olay mahalline en az üç terörist farklı yollardan gider. Eylem yeri önceden planlanır. Kalabalık ve insanların hemen kaçamayacakları metro,  otobüs ve miting alanı gibi yerler tercih edilir.

Bugün canlı bomba eylemcileri uyuyan hücreler durumunda. Ne zaman ne tür eyleme karışacakları belli olmaz. Canlı bombalara karşı iyi bir gözlemci olmak gerekir. Bugün Suriye ve Irak gibi ülkelerde kaç terörist kaç terör örgütü var bilinmiyor.

Teröristlerin, Müslüman masum insanları öncelikle seçmesi de düşündürücü. Onlara göre önce içimizdeki müşrikler öldürülecek sonra Müslüman olmayan diğer ülke insanlarına sıra gelecek.

İNSANLAR NEDEN CANLI BOMBA OLUR?

1.    Şehit olma duygusu. Ölünce cennete gidecek hurilerle buluşacak.

2.    Ekonomik sorunları çözülecek, ailesine ve kendisine maddi destek verilecek.

3.    Örgüt içinde kahraman olarak olup, saygın bir birey olarak anılacak.

4.    Toplum veya içinde bazı bireyler için yaşattıkları kin ve intikam duygusu gerçekleşmiş olacak.

5.    Kendini planlanan eylem yoluyla kanıtlamış olacak.

6.    İçinde yaşadıkları umutsuzluk ve adaletsizlik gibi duygulardan bu yolla arındıklarına inanma duygusu.

Bu gerekçelere bakıp çocuklarımızın yetişmesine çok önem vermemiz gerekiyor. Aile de sevgi ve saygınlık çok önemli. Sevgi ve saygıyı ailede görüp yaşamayan çocuklar bu duyguları dışarıda arama yoluna yönelmekte maalesef.

Unutmayalım, İslam dini sevgiye çok önem verir.  Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimde sevgi konusu birçok ayette yer almıştır. Kutsal dinlerin ortak teması da aynı olmuştur.

BİR İNTİHAR BOMBACISININ ÖZELLİKLERİ

1.    Anti sosyal bir kişilik yapısına sahiptirler.

2.    Kendileri ile barışık değillerdir.

3.    İnsan olmanın gerektirdiği farkındalığa sahip değiller.

4.    Kendi iç dünyasında yaşayan bir kişilik özelliklerine sahipler.

5.    Öldürecekleri insanlar için acı duymazlar. Merhamet ve acıma duygularından arındırılmışlar.

CANLI BOMBALARI ELE VEREN DURUM VE RUH HALLERİ

Duyarlı ve bilinçli bir yaklaşımla canlı bombalar önceden teşhis edilebilir. Canlı bombacıların uyumsuz giyim tarzı vardır. Aşırı bol giysiler kullanırlar. Bacak kalınlıkları dikkat çekicidir. Robot gibi yürürler, yürüyüşleri normal değildir. Kalp atış hızı artınca yürüyüşleri değişir söylenenleri duymazlar.

Bireysel durumlarında tedirginlik, terleme, tikler ve sinirli davranışlar görülür. Hızlı nefes alıp verirler. Bakışları diktir. Ellerini gizlerler. İçlerinden son duayı yaparlar. Ellerini taşıdıkları çanta içinde profesyonelce sakladıkları tespit edildi. Genelde büyük bir çanta taşırlar.

Canlı bomba için en büyük felaket kendini öldürememektir.

Eylem öncesi, sakallarını keser tıraş olurlar. Güzel kokular sürerler. (Esans, hacı yağı vb.) Paranoyak davranışta bulunurlar. Sürekli kıyafet düzeltme çabası içindedirler.

Teröristlere karşı çok duyarlı davranmak gerekir. Gençlerimizi ve çocuklarımızı doğru bir eğitimle yönlendirmeliyiz. İnsan yetişmesinde eğitimin rolü büyüktür. Çocuklarımıza eğitim aileden başlamalıdır.

TV ve benzeri sosyal iletişim araçlarından canlı bombalar konusunda verilen aydınlatma bilgileri de süzgeçten geçirilmelidir. İnsanları yanıltan ve paniklemesine neden olan açıklamalardan uzak durmak gerekir.,,

Konferansın bitimini müteakip ara verildi. Çay, kahve ikramından sonra karşılıklı sohbet ortamı yarım saat kadar sürdükten sonra katılımcılar konuşmacıya teşekkür etti. Konferans saat 17 de bitti. 13.01.2018

İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ/ DEMOKRASİDE BİRLİK VAKFI

 

 

 

 Okunma Sayısı : 1814         15 Ocak 2018

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 186280

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.