Konferans: Araştırmacı Yazar Muhammet Yüksel ARKALI ”HAYATIN SIRRINI KEŞFET”

 / KONFERANSLAR

 

HAYATIN SIRRINI KEŞFET

Araştırmacı Yazar Muhammed Yüksel Arkalı

İnsani Değerler ve Demokrasi  sohbetlerinin bu haftaki konuğu Kayseri Sarız 1969 doğumlu Muhammed Yüksel Arkalı oldu. Konferansın açılışını yapan dernek ve vakıf  Başkanı Sayın Mehmet Bozdemir; konuşmacı M. Yüksel Arkalı ve konuklara katılımları nedeniyle teşekkür etti. Çukurova Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olan Sayın M. Yüksel Arkalının özgeçmişi hakkında izleyicileri bilgilendiren Bozdemir konuşmasını yapmak üzere sözü Arkalıya verdi.

Muhammed Yüksel Arkalı, izleyicileri selamlayıp, katılımları nedeniyle teşekkür ettikten sonra; aynı isimli kitabının da konusu olan ‘Hayatın Sırrını Keşfet, başlıklı konferansını izleyicilere sundu. Aşağıda bu sunumun kısa bir özetini okuyacaksınız:

‘‘ Allah, insanı eşrefi mahlukat olarak yarattı, kendi ruhundan üfledi. Şeytan ise kendini insandan üstün gördü; çünkü şeytana göre kendisi ateşten insan ise topraktan yaratılmıştı. Şeytan, ateşi topraktan üstün görüyordu. Allah’a itaat etmediği içinde lanetlendi.

Biz, insan olarak dünyada şeytanın tuzaklarını görünce; yaşadığımız alemin bir sınav yeri olduğunu daha iyi anlıyoruz. Dünyada bir damlayı yaşıyoruz. Bu damlayı sonsuzluk okyanusunda mayalayıp ahiret için hazırlanmak insan için daha anlamlıdır.

Peygamberler yaşamlarında sıra dışı olaylarla karşılaştı. Allah’ın birliğine yaptıkları davete, insanların çoğu; atalarının inancını ya da daha seçkin bir insanın gönderilmediğini gerekçe göstererek icabet etmediler. Bu anlamda peygamberimizle birlikte Hz. Musa ve Şuayip peygamberin yaşadıkları kıssa olarak Kur’an-ı Kerimde Cenabı Allah tarafından açıklanmaktadır.

Peygamberlerin yaşadıkları ışığında aşağıda zikredeceğimiz hususlar akıldan hiç çıkarılmamalı:

·        Hayatta yaptığımız her şeyin bir karşılığı var. Bunu bilerek yaşamak insan için çok önemlidir.

·        Sadece ibadet yaparak, insan sonsuz kurtuluşa eremez. Başka insanlara da yardımcı olmalı ve hiçbir insan küçük görülmemelidir.

·        İnsan, peygamberlerin davasına sahip çıkmalı yaşamlarından ders çıkarmalıdır.

·        Cennetin nimetlerine kavuşabilmek için çaba göstermek gerekir.

·        İnsanların korkuları var; halbuki sadece Allah’tan korkulursa başka korkulara gerek kalmaz.

·        Dünyada gerçek anlamda özgürlük yok. Bir düşünüre göre insanın yapmak istediği değil de; yapılmak istenilmeyen şeye yapmamak ta özgürlüktür.

·        Her şeyin gerçek manada var olduğu yer cennettir; dünyada var olan şeyler gerçek olanların bir numunesidir. Bu düşüncede ünlü düşünür Platon’a aittir.,,

Konferansının ikinci bölümünde yayımlanan kitapları konusunda konuklara bilgi veren M. Yüksel Arkalı aşağıda isimleri verilen kitapların; insanlık tarihi, kıyamet, yasal ve yasal olmayan yolsuzluklar, ekonomik krizler ve yaşama ilişkin bilgi içerdiğini açıkladı.

Yazarın yayımlanmış altı kitabının isimleri şöyle:

1.     Şeytanı İyiliğe İkna Etmek.

2.     Hayatın Sırrını Keşfet.

3.     Mizan Başı İtirafları ( Roman)

4.     Sömürünün Prangaları.

5.     Firavundan Kaçış.

6.     Bulutların Yalnızlığı.

Konferansın son bölümünde, 10 dakikalık aradan sonra izleyiciler hatibe sorular yöneltti. Karşılıklı soru-cevap teatisinden sonra konferans saat 16 da son buldu.

 

İNSANİ DEĞERLER DERNEĞİ/ DEMOKRASİDE BİRLİK VAKFI /17.02.2018

 

 Okunma Sayısı : 1999         21 Şubat 2018

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 104533

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.